Πέμπτη, 10 Απριλίου 2014

Ευρωπαϊκή Αντιφασιστική Συνάντηση, 11-12-13 Απριλίου 2014, Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών Αθήνας


ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΥΡΩΠΗ ΧΩΡΙΣ ΦΑΣΙΣΜΟ, ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΕΞΙΣΜΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΟΣΜΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ




Εβδομήντα χρόνια μετά τη λήξη του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου και την ήττα του φασισμού, η Ευρώπη δοκιμάζεται από την άνοδο της ρατσιστικής και της ναζιστικής Ακροδεξιάς.
Όμως οι ρατσιστές και οι νεοναζί έχουν αντίπαλο: το μαζικό και πολύμορφο κίνημα το οποίο στους δρόμους όλης της Ευρώπης αγωνίζεται, όχι μόνο κατά της φασιστικής τρομοκρατίας, αλλά και όλων εκείνων που τη συντηρούν και την προστατεύουν: των αντιλαϊκών πολιτικών, της αστυνομικής ασυδοσίας, του νεοφιλελεύθερου ολοκληρωτισμού και του συστήματος που την επιβάλλει.
Στις 11, 12 και 13 Απρίλη οι αντιστάσεις συναντιούνται στην Αθήνα σε ένα κλίμα γιορτινής ατμόσφαιρας, με πολιτικές εκδηλώσεις,  συναυλίες και συζητήσεις με αντιφασιστικές συλλογικότητες, δικτυώσεις και συνελεύσεις από  την Ευρώπη. Συζητάμε, ανταλλάζουμε εμπειρίες και οργανώνουμε τη δράση μας σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Δίνουμε ένα ηχηρό μήνυμα συντονισμένου αγώνα εναντίον του φασισμού, του ρατσισμού και του σεξισμού.
Το τριήμερο αποτελεί την κορύφωση του μήνα αντιφασιστικής δράσης (21 Μάρτη – 21 Απρίλη), στη διάρκεια του οποίου πραγματοποιούνται παρεμβάσεις και εκδηλώσεις σε γειτονιές, κοινωνικούς χώρους και σχολεία σε όλη την Ελλάδα.



πρόγραμμα τριημέρου
Παρασκευή 11 Απρίλη:
18:00 μμ: Έναρξη συνέλευσης: «Το αντιφασιστικό κίνημα στην Ευρώπη:  Εμπειρίες, προτάσεις για διεθνείς δράσεις και συντονισμό».
21:00 μμ: Προβολή της ταινίας «Φασισμός Α.Ε.» του Α. Χατζηστεφάνου. Παρουσίαση από την ομάδα Infowar
22:00 μμ: Συναυλία
MC Yinka,
Muchatrela,
What the funk,
Road duck
Mistah Rude (18120-ΔΕ ΞΕΧΝΑΜΕ)
Τuxedo conspiracy
Πληγωμένες σκιές
ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ
20:30μμ Ακτιβιστική Ομάδα Θεάτρου του Καταπιεσμένου
22:00μμ Ο άντρας είναι άντρας ..κι εμείς γυναίκες της Άννας Παντζέλη

Σάββατο 12 Απρίλη:
12:00 – 15:00 μμ: Εργαστήρια – Ζώνη Ι:
-Τέχνη και αντιφασιστικό κίνημα
-Ποδόσφαιρο: Κόκκινη κάρτα στον φασισμό και το ρατσισμό
-Οι εξελίξεις και η κατάσταση στην Ουκρανία-Ενημέρωση από Ουκρανούς-ες αντιφασίστες και αντιφασίστριες
-Κράτος έκτακτης ανάγκης και η θεωρία των δύο άκρων
-Το σχολείο του αντιφασισμού: Μαθητές και εκπαιδευτικοί ενάντια στον φασισμό
15:00 -Αυτοάμυνα ενάντια στη ρατσιστική και φασιστική βία (Σεμινάριο)
15:00 – 18:00 μμ: Εργαστήρια – Ζώνη ΙΙ:
-Εργαζόμενοι στα ΜΜΕ: Παρουσίαση του παρατηρητηρίου κατά του ρατσισμού και του φασισμού στα ΜΜΕ
-Αντίσταση στο σεξισμό, την ομοφοβία και την τρανσφοβία
-Από την Ευρώπη-Φρούριο στα στρατόπεδα συγκέντρωσης: Αντίσταση, Αυτοοργάνωση, Κοινοί αγώνες
-Το εργατικό κίνημα ενάντια στο φασισμό
-Πέρα από την Ευρώπη: Η άνοδος της ακροδεξιάς στην Ευρώπη και προτάσεις εξόδου από τον καπιταλισμό

18:00 μμ: Κεντρική εκδήλωση: Από την Γαλλία ως την Ουκρανία, από τη Νορβηγία ως την Ελλάδα: NO PASARAN
Oμιλητές: Alain Krivine - ιστορικό στέλεχος της Αντικαπιταλιστικής Αριστεράς στη Γαλλία, Joe Higgins anti-austerity alliance ISP MP, Tariq Ali συγγραφέας-σκηνοθέτης (βιντεοσκοπημένο μήνυμα)
Παρεμβάσεις: Ομάδα Borotba(Κιεβο), Πήτερ (Αντιφασιστας ακτιβιστης από Μόσχα)Walter Baier -Alter Summit (Βιέννη), Mathias Benik -Attac (Βουδαπεστη),LeoAFA (Paris)
21:00 μμ: Κεντρική Συναυλία
Προβολές ταινιών
21:00 μμ: «Tungsten» (2011) του Γιώργου Γεωργόπουλου
Θεατρικές παραστάσεις
20:00 μμ: THE FIRST STOP από τους [nomaδes artcore]
Πότε συνάντησες για πρώτη φορά τον φασισμό στην ζωή σου;
Καλλιτέχνες ,αναρωτιούνται και χαρτογραφούν μνήμες και εικόνες πολιτών ανά την Ελλάδα και όχι μόνο...
22:00 μμ: Το Μάτι και ο Φακός - Θεατρική ομάδα ΟΛΜΕ

21:00 μμ: Κεντρική Συναυλία
  • Illegal Operation feat Alex K (Last Drive)
  • Ludmila
  • Απόστολος Ρίζος
  • Λόλεκ
  • Froots Salad
  • Pink Tank Project
  • Radio Sol
  • HTA-BHTA

Κυριακή 12 Απρίλη
12:00 μμ: Συνέλευση: παρουσίαση αποτελεσμάτων από τα εργαστήρια, συμπεράσματα, καθορισμός κοινών διεθνών δράσεων
(εάν διαθέτετε κινητό τηλέφωνο με λήψη ραδιοφώνου θα βοηθήσει στη μετάφραση)
16:00 Ρεμπέτικο γλέντι
Επιπλέον, στο χώρο της συνάντησης θα υπάρχουν τα εξής:
 Εκθέσεις σκίτσου
Αντιφασιστική έκθεση φωτογραφίας
Έκθεση για τους μετανάστες από την Art Resistance 
Έκθεση φωτογραφίας από τον Μάριο Λώλο
Συλλογικές κουζίνες
Παιδότοπος
:
Διεθνείς συμμετοχές (ανοιχτές):
Marks 21 (Βελιγράδι)
Αntifa Νovi Sad (Νόβι Σάντ)
Antifa Zagreb (Ζάγρεμπ)
Αντιφασίστες και Αντιφασίστριες ( Βοσνία )
Independent Students Union ‘’Direct Action’’ and Visual Culture Research Center)(Κίέβο)
Borotba (Κίεβο)
Αντιφασίστες/Αντιφασίστριες (Σόφια)
Αντάρτες (Λευκωσία)
Αntinazi Cyprus-Nέα Διεθνιστική Αριστερά(Λευκωσία)
NPA (Παρίσι)
Beyond Europe (Plan C-Αγγλια, Ums ganze Γερμανια-Αυστρια, Αnti-authoritarian Movement-Ελλάδα, Δραση –Ελλάδα)
Occupacioni Precari Studenti (Καστέλι Ρομάνι)
ESC- Metropolitan Assembly (Ρώμη)
World March of women (Παρίσι)
Action Antifasciste Paris –Banlieu (AFA)(Παρίσι)
Blockbuster (Bρυξέλες)
Linje 17 mot racism – Γραμμή 17 κατά του ρατσισμού (Σοκχόλμη)
Dortmund stellt sich Quer- Kαμιά ανοχή στο φασισμό (Ντόρμουντ)
Αttack (Βουδαπέστη)
Αντικαπιταλιστική Αριστερά του Ισπανικού κράτους (Βαρκελώνη)
Youth Fight for jobs (Λονδίνο)
Υouth Alliannce –No future for Nazis (Αμβούργο)
Leftist Movement Solidarnost ( Σκόπια)
Scosialist Party (Δουβλίνο)
Γυναικες με τα Μαυρα (Βελιγράδι)
Λαικό Μέτωπο (Ιστανμπούλ)
Αyak Takimi (Ιστανμπούλ)
Yeldegirmeni -Isgal Kollektivί (Ιστανμπούλ)
Baslangic (Ιστανμπούλ)
Umut sen (Ιστανμπούλ)
Enhedslisten (Κοπενχάγη)
Die Linke (Βερολίνο)                     
Skane not racism (Mάλμε)
Αlter Summit (Βιέννη)

Ποδόσφαιρο: κόκκινη κάρτα στον φασισμό και το ρατσισμό


Ποδόσφαιρο: κόκκινη κάρτα στον φασισμό και το ρατσισμό  
Σάββατο 12 Απρίλη, στις 12:00μ  
Στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Αντιφασιστικής Συνάντησης

Εργαζόμενοι στα ΜΜΕ: παρουσίαση του παρατηρητηρίου κατά του ρατσισμού και του φασισμού στα ΜΜΕ


Εργαζόμενοι στα ΜΜΕ: παρουσίαση του παρατηρητηρίου κατά του ρατσισμού  και του φασισμού στα ΜΜΕ  
Σάββατο 12 Απρίλη, στις 15:00  
Εργαζόμενοι στα ΜΜΕ συμμετέχουν σε ανοιχτή συζήτηση για τον ρόλο των media στη μάχη κατά του φασισμού.  
Στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Αντιφασιστικής Συνάντησης

Video for the european antifascist meeting, Athens, 11-12-13 of April (english)


the final programme for the european antifascist meeting, Athens, 11-12-13 of April


FOR A EUROPE FREE OF FASCISM, RACISM AND SEXISM IN A WORLD OF FREEDOM AND SOCIAL SOLIDARITY



Seventy years after World War II and the defeat of fascism, Europe is facing the challenge of a Nazi, racist far-right on the rise.
Racists and Nazis however definitely have an opponent who keeps growing stronger: the massive and pluralistic movement fighting in the streets all over Europe, not only against fascist terrorism but also against those who sustain it and protect it: anti-grassroots policies, arbitrary police behaviour, neoliberal totalitarianism itself and the system trying to impose it.
On April 11th, 12th and 13th 2014, resistance meets in Athens in a climate of fermentation and festivities that will involve political workshops and speeches, concerts and discussions with antifascist collectivities, networks and assemblies from all over Europe. We will discuss, share our experiences and organise our action at a European level with the view to send out a strong message of coordinated fight against fascism, racism and sexism.
The three-day meeting is the main event in the context of the month of antifascist action (March 21 to April 21) that will involve interventions and events in neighbourhoods, social spaces and schools throughout Greece.

Antifascist Coordination of committees-collectivities-initiatives in Athens & Piraeus
Contact: antifasistikos.syntonismos@gmail.com, Tel.: +30 6976436302 – 210 3813928 – 210 3306286



Programme
Friday, April 11th:
18:00 pm: Opening of the assembly: “Antifascist movements in Europe: past experience, ways to move forward through international coordinated action”.
*Carring your mobile phone with tuner, will be helpful to the translations
21:00 pm: Screening of the film “Fascism Inc.” by Aris Hatzistefanou, introduced by Ap. Fotiadis, Infowar team.
22:00 pm: Concert
  • MC Yinka
  • Pligomenes Skies (School hip hop)
  • Liquid streets
  • What the funk
  • Road duck
  • Mistah Rude (18120 – WE DON’T FORGET)
  • Barbara's straight son
  • Τuxedo conspiracy
  • Muchatrela,


Theatre performances
20:30 pm: Activist Theatre Group of the Oppressed
22:00 pm: “A man is a man... and we are women”, by Anna Pantzeli

Saturday, April 12th:
12:00 – 15:00 pm: Workshops – Zone Ι*:
·         The antifascist movement in Art;
·         Soccer: show fascism and racism a red card;
·         Developments and current situation in the Ukraine, as presented  by Ukrainian antifascists;
·         State of emergency and the theory of the two extremes;
·         An antifascist school: students and teachers unite against fascism;

15:00 Self-defence against racist and fascist violence (Seminar).


15:00 – 18:00 pm: Workshops – Zone ΙΙ:
·         Working in the Media: presentation of the observatory against racism and fascism in the Media;
·         Resist sexism, homophobia and transphobia;
·         From Europe-fortress to concentration camps: resistance, self-organization, common struggles;
·         Workers’ movement against fascism;
·         Beyond Europe: the rise of the extreme right in Europe and ways to exit from capitalism.
18:00 pm: Central event: From France to the Ukraine, from Norway to Greece: NO PASARAN
Keynote Speakers: Alain Krivine, member of the Left against Capitalism in France, Joe Higgins, anti-austerity alliance ISP-MP, Tariq Ali, author-director (video message)
Other speakers: Borotba (Ukraine), Pete (Russian Antifascist), Walter Baier (Alter Summit), Mathias Benik (Attac-Hungary), Leo (AFA Paris)
Film Screening
21:00 pm: «Tungsten» (2011) by Giorgos Georgopoulos
Theatre performances
20:00 pm: THE FIRST STOP by [nomaδes artcore]
When you first came across with fascism in your life?
Artists reflect and illustrate memories and images of citizens of Greece and beyond...
22:00 pm: The Eye and the Lens – OLME Theatre group
21:00 pm: Main Concert
  • Apostolos Rizos
  • Lolek
  • Froots Salad
  • Ludmila
  • HTA-BHTA
  • Pink Tank Project
  • Radio Sol
  • Illegal Operation feat Alex K (Last Drive)


Sunday, April 12th
12:00 noon: Assembly: summing-up workshop outcomes, conclusions, setting common international action.
PARALLEL ACTIVITIES FOR ALLTHREE DAYS
Cartoon art exhibition
Antifascist photo exhibition
Exhibition for immigrants by Art Resistance 
Photo exhibition by Marios Lolos
Collective kitchens
Kids’ Playcorner

International participations:
28 groups from 20 European countries
International Participations:
Marks 21 (Belgrade,Servia)
Αntifa Νovi Sad (Novi Sad,Servia)
Antifa Zagreb (Zagreb,Kroatia)
Antifascists (Bosnia) 
Direct Action Student Union and Visual Culture Center (Kiev)
Borotba (Kiev)
Antifascists (Sofia)
Anti-capitalist Action (Istanbul)
Ant.Ar.T.E.S. [Anti-capitalist Revolutionary Left Group] (Lefkosia)
Αntinazi-New Internationalist Left (Lefkosia)
AFA [Action Antifasciste Paris-Banlieu] (Paris)
NPA (Paris)
World March of Women (Paris)
BeyondEurope [Plan C (UK), …ums ganze (Germany), Αnti-authoritarian Movement, Drasi (Greece)]
Occupacioni Precari Studenti (Castelli Romani)
ESC-Metropolitan Assembly (Rome)
Blockbuster (Brussels)
Linje 17 mot racism – Line 17 against racism (Stockholm)
Dortmund stellt sich Quer- No tolerance to fascism (Dortmund)
Αttack (Budapest)
Anti-capitalist Left  of Spane(Barcelona)
Leftist Movement Solidarnost (Skopia)
Youth Fight for jobs (London)
Women in Black (Belgrade)
Υouth Alliannce –No future for Nazis (Hamburg)
Scosialist Party (Dublin)
Αyak takini (Istanbul)
Isgal Kollektivί (Istanbul)
(Baslangik) (Istanbul)
Baslangik Umut sen (Istanbul)
Popular Front (Istanbul)
Die Linke (Berlin)
Skane not racism (Malme,Sweden)
Alter Summit (Viena)
Enhedslisten (Copenhagen)